Sokan azt gondolják, hogy a lakberendező bútorokat, dekorációkat helyez ide-oda a szebb látvány kedvéért. Azonban egy lakberendező munkája ennél sokkal összetettebb. Nagyon sokat tudunk segíteni a döntés hozatalban akár legyen szó részleges vagy teljes körű felújításról vagy befektetésre szánt ingatlan felkészítése a magasabb bevétel eléréséhez.

Tanács lakberendező választáshoz

Olyan lakberendezőt válassz, aki a Te igényedre, kérésedre, stílusodra tud megoldást nyújtani. Nem csak a szép fotó realisztikus látványtervek a mérvadók, hanem hogy például milyen kiviteli terveket tud készíteni a tényleges megvalósításhoz, amit a különböző szakemberek használnak fel.

Kép forrása: https://blog.sofasandstuff.com/2017/10/30/how-to-clean-fabric-sofas/

Lássuk is, hogy egy lakberendezőnek milyen feladatai vannak.

  1. Lakberendezési tervezés (alaprajzok, kiviteli tervek, 3D látványtervek, egyedi bútortervek)
  2. Beszerzés támogatás (konszignációs lista táblázatban összefoglalva a beszerzendő bútorokról, kiegészítőkről, lámpákról, bútorokról)
  3. Kivitelezés szervezés (munkák sorrendiségének kialakítása, generál kivitelezővel egyeztetés, felújítás ellenőrzése)

1. Lakberendezési tervezés

Ez a legelső és legfontosabb lépés mielőtt a kivitelezés elkezdődik. (Célszerű nem akkor lakberendező után kapkodni, amikor már már a kivitelezés elkezdődött és a bontás után romokban a lakás.)

Lássuk a tervezési folyamatot:

  • Igény felmérés: Legelső lépés megismerni a megbízó igényeit, elképzeléseit valamint az ingatlan adottságait.
  • Eredeti alaprajz felmérése: ha nincsenek meg az eredeti alaprajzok akkor szükségszerű az ingatlan felmérése cm pontossággal
  • Berendezési alaprajz készítése: az igények valamint az ingatlan adottsága alapján több lehetséges berendezési terv megrajzolására kerül sor
  • Bontási és építési tervek készítése: a méretezett tervek segítenek a kivitelezés során a szakembereknek (bontásért felelős ember, kőműves) a végleges alaprajz kialakításához
  • Moodboard készítése: koncepció kidolgozását segíti a képekből összerakott fotó montázs, ami tartalmazza az irányt mutató belsőépítészeti stílust, anyaghasználatot, színeket.
  • Burkolási tervek: burkoló számára nagy segítség, ha nem csak látványterven, hanem kidolgozott burkolási terven látja a felhasználandó burkolat típust illetve a burkolási irányt,
  • Világítási tervek: villanyszerelő munkáját segíti, ha van kidolgozott terv az elhelyezendő világitó testek típusáról és pontos helyéről, dugaljak és kapcsolók mennyiségéről és helyéről.
  • Egyedi bútor tervek: egyedileg tervezett konyha, fürdőszoba vagy egyéb beépített szekrény terveit is a lakberendező készíti el, ami alapján az asztalos elkezdhet dolgozni saját terveivel kiegészítve.
kép forrása: https://chandigarhmetro.com/interior-designer-chandigarh-list-best/

2. Beszerzés támogatás

A tervezéssel párhuzamosan készül el az úgynevezett konszignációs lista, ami tartalmazza a beszerzendő termékek listáját, legyen szó, bútorokról, dekorációról, tapétáról, burkolatról vagy lámpákról. Ez hatalmas segítség a megbízónak, mert saját ritmusa szerint szerezheti be maga vagy a lakberendező segítségét kérve a szükséges berendezési tárgyakat. Emellett a táblázatban lehet látni a kialakult költségvetést, ami segít mérlegelni, hogy mi legyen a véglegesen kiválasztott termék.

Lakberendező által nyújtott beszerzési lista hatalmas terhet vesz le a megbízó válláról, hiszen rengeteg időt spórol meg neki a lakberendező azzal, hogy nem neki kell felkutatni a különböző lakberendezési árúházakat, vagy webshopokat a szükséges termékekhez, amik a tervekben szerepelnek.

Lakberendezők munkájuk révén kapcsolatban állnak több szaküzlettel, kereskedéssel, ahol hosszabb távú együttműködés miatt kedvezményeket is elér megbízói számára.

3. Kivitelezés szervezés

Lakberendező feladata az elkészült tervek leegyeztetése a szakemberekkel vagy generál kivitelezővel, bizonyos időközönként az egyes elkészült fázisok ellenőrzése. A lakberendezői művezetés a generálkivitelezővel való kooperatív együttműködést jelenti, ám a munkafázisok egymásutániságának megszervezéséért, valamint az elvégzett munka minőségéért a felelősség a generálkivitelezőt terheli.

Kép forrása: https://havedumptruckwilltravel.com/blog/demolition-tips-for-diy-homeowners/

A lakberendező munkájának díja nem elsősorban négyzetméter kérdése, hanem a lakás állapotának, a fenti tervek bonyolultságának, és a megbízói igények komplexitásának függvénye. Általánosságban elmondható, hogy az árat az előbb leírtakon túl nagyban befolyásolja, hogy a fenti listából mit igényelsz és mit nem. 

Az én áraimat a különböző szolgáltatásokra ITT olvashatod.